Lasery tulowe
Co to jest laser tulowy?
Laser tulowy to urządzenie umożliwiające przeprowadzanie bezpiecznych i skutecznych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i dermatologii. To laser emitujący wiązkę światła o długości 1927nm. Wiązka ta jest dobrze absorbowana przez obecną w tkankach wodę, która jest głównym chromoforem wykorzystywanym podczas zabiegów. Ośrodkiem czynnym lasera tulowego jest tul – pierwiastek z grupy lantanowców.
Laser tulowy w zależności od poziomu użytej energii może pracować w trzech różnych trybach: ablacyjnym, subablacyjnym i nieablacyjnym. Dzięki temu może zastąpić pracę kilku innych laserów. Umożliwia szerokie spektrum zabiegowe i oddziaływanie na różnych głębokościach tkanek, przeprowadzanie zabiegów nieinwazyjnych i inwazyjnych. Podczas jednego zabiegu można również jednocześnie działać zarówno na powierzchni skóry, jak i w jej głębszych warstwach.
Laser tulowy działa w trzech trybach:
- ablacyjnym
- nieablacyjnym
- subablacyjnym
Laser tulowy wykorzystuje skaner frakcyjny, który tworzy strefy ochrony termicznej w tkankach i przyśpiesza proces gojenia. Wiązka tworzy liczne kolumny mikrouszkodzeń, które stymulują skórę do produkcji kolagenu i przebudowy. W zależności od użytej mocy wiązka koncentruje się na różnych głębokościach skóry. Koncentrując wiązkę w warstwie podstawnej skóry można oddziaływać na melanocyty – komórki produkujące melaninę i redukować wszelkiego rodzaju przebarwienia. Oddziałując na warstwę rogową naskórka wywołana zostanie ablacja naskórka i denaturacja białek, którą wykorzystuje się do usuwania blizn i rozstępów oraz głębokiej przebudowy skóry (odmłodzenie). W efekcie działania wiązki laserowej na skórze w punktach koagulacji pojawiają się małe strupki.
Laser tulowy łączy w sobie zalety różnych laserów. Zabiegi nim wykonywane są uznawane przez lekarzy i kosmetologów za niezwykle bezpieczne i skuteczne. W porównaniu z laserem frakcyjnym CO₂, laser tulowy redukuje czas potrzebny do regeneracji tkanek i zmniejsza ryzyko wystąpienia przebarwień pozapalnych. Natomiast w porównaniu z laserami erbowo-szklanymi zmniejszona zostaje ilość potrzebnych do wykonania zabiegów. Technologia pozwala pracować na wszystkich fototypach skóry i umożliwia wykonanie procedury LADD (laser assisted drug delivery) zwiększającej przezskórną penetrację kosmetyków i leków miejscowych.
Jak wygląda zabieg laserem tulowym?
Pacjent przed zabiegiem zostaje znieczulony maścią. Po około 30 minutach od nałożenia preparatu znieczulenie zostaje zmyte. Podczas zabiegu obszar zostaje stopniowo naświetlany wiązką laserową, a pacjent może odczuwać delikatne ciepło, pieczenie i mrowienie. Zabieg nie powinien jednak wywoływać odczuć bólowych. W trakcie zabiegu i po zabiegu obszar może być dodatkowo chłodzony zimnym powietrzem.
Po zabiegu może występować zaczerwienienie, podrażnienie i lekki obrzęk. Pacjent może odczuwać lekkie pieczenie. Zaleca się w domu stosowanie dodatkowego chłodzenia coldpackami oraz kremów nawilżająco-regenerujących (np. Avene Ciclafate). W kolejnych dniach w miejscach koagulacji pojawiają się maleńkie strupki, a skóra staje się szorstka w dotyku i sucha, następnie delikatnie złuszcza się. Łuszczącej się skóry nie należy odrywać, należy poczekać do samoistnego złuszczenia. Po zabiegu zaleca się przez kilka dni unikać wysiłku fizycznego i przegrzewania skóry (sauna, gorące kąpiele, basen).
Czas gojenia jest zależny od użytej mocy i trybu. Przy trybie nieablacyjnym wynosi od 24 do 36 godzin. Przy zastosowaniu wyższej energii może trwać od kilku do kilkunastu dni. Obszar zabiegowy należy chronić przed promieniowaniem UV przez około 4 tygodnie. Efekt zabiegu wygląda bardzo naturalnie i jest widoczny już po pierwszym zabiegu (po wygojeniu się skóry). Dla utrwalenia efektu zaleca się jednak wykonanie serii 4 zabiegów co 3-4 tygodnie. Po około roku serię można powtórzyć.
Do zabiegów z użyciem lasera tulowego zaleca się
stosowanie ewakuatorów dymu zabiegowego oraz chłodziarek zabiegowych.
WSKAZANIA DO ZABIEGU LASEREM TULOWYM:
- utrata elastyczności skóry;
- wiotkość skóry;
- utrata jędrności skóry;
- nieprawidłowa tekstura skóry;
- drobne zmarszczki;
- profilaktyka starzenia się skóry;
- blizny potrądzikowe;
- blizny, również pozapalne;
- rozstępy;
- nierówny koloryt skóry;
- przebarwienia skóry (posłoneczne, pozapalne i inne)
- zmiany pigmentacyjne (melasmy, hiperpigmentacja);
- plamy starcze;
- piegi;
- rogowacenie słoneczne;
- rozszerzone pory;
- zaburzenia wydzielania gruczołów łojowych;
- wolny porost włosów;
- łysienie telogenowe;
- łysienie androgenne;
- nadmierne wypadanie włosów.
PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGU LASEREM TULOWYM:
- ciąża i okres laktacji;
- choroby nowotworowe;
- cukrzyca;
- fotodermatozy;
- leki światłouczulające;
- obniżenie odporności organizmu;
- aktywne infekcje wirusowe i bakteryjne (w tym opryszczka);
- gorączka;
- miejscowe stany zapalne, infekcje, rany;
- skóra opalona;
- stany zapalne skóry;
- terapie retinoidami;
- zioła światłouczulające;
- wykonanie peelingu chemicznego.
EFEKTY ZASTOSOWANIA LASERA TULOWEGO:
- efekt „baby face” (gładka, miękka i wyraźnie odmłodzona skóra);
- odmłodzenie skóry;
- ujędrnienie skóry;
- poprawa napięcia skóry;
- poprawa gęstości skóry;
- redukcja zmarszczek (palacza, mimicznych, pod oczami, na czole);
- stymulacja i przebudowa kolagenu;
- redukcja przebarwień;
- redukcję melasmy;
- usunięcie zmian barwnikowych wszelkiego pochodzenia;
- minimalizacja porów;
- redukcja blizn;
- redukcja rozstępów;
- redukcja blizn potrądzikowych;
- wyrównanie kolorytu skóry;
- rozświetlenie skóry;
- remodeling skóry z efektem liftingu.